Pompa zębata używa pary zazębiających się ze sobą kół zębatych w kształcie ewolwenty. Koła zębate są szczelnie zamknięte w obudowie. Jedno z kół jest napędzane przez zewnętrzny silnik i swoim ruchem wymusza ruch drugiego koła w przeciwnym kierunku. Podczas obracania się kół po jednej stronie wytwarzane jest ssanie poprzez ciągle powiększającą się komorę. Płyn zostaje zamknięty w przestrzeniach pomiędzy zębami kół a obudową i zostaje przetransportowany po zewnętrznej średnicy na drugą stronę pompy. Po drugiej stronie dochodzi do przeciwnego zjawiska polegającego na ciągle zmniejszającej się powierzchni powodującej wypychanie płynu z komory.
Pompa łopatkowa używa rotora w którym zamontowane są ruchome łopatki, które tworzą zamknięte komory przesuwające płyn z jednej strony pompy na drugą. Cylindryczny rotor jest zamontowany pośrodku eliptycznej bieżni. Zewnętrzny silnik poprzez wałek wprawia w obrót rotor, który wytwarza siłę odśrodkową wypychającą łopatki na zewnątrz w kierunku bieżni uszczelniając komory. Eliptyczny kształt bieżni umożliwia ciągłemu powstawaniu powiększającej się komory po jednej stronie pompy oraz pomniejszającej się komory po przeciwnej stronie doprowadzając z jednej strony do zasysanie płynu oraz wyciskania płyny z drugiej strony pompy.
Pompa tłoczkowa w płynny sposób przekłada ruch obrotowy napędu zewnętrznego silnika na ruch posuwisto-zwrotny wykorzystany do transportu płynu. Pompa tłoczkowa to zestaw kilku komór wykonanych na zewnętrznej średnicy obracającego się cylindra. W każdej komorze porusza się tłok, który podobnie jak w strzykawce zasysa płyn kiedy jest wyciągany z komory oraz wytłacza płyn kiedy jest wpychany zmniejszając objętość komory w której pracuje. Pompowany płyn poprzez działanie tłoków ma naturę pulsacyjną minimalizowaną poprzez odpowiednie zaprojektowanie płyty rozrządu po której kręci się cylinder. Płyta rozrządu ponaddto oddziela część ssawną od tłocznej. Ssanie oraz tloczenie osiągnięto poprzez zastosowanie pochylonej powierzchni po której obracają się stopki tłoczków cylindra.
Pompa śrubowa używa dwóch lub trzech współpracujących ze sobą śrub do transportu płynu. Śruby mają kształt helisy i obracają się w szczelnej obudowie. Śruby tworzą komory, które przesuwają zamknięty płyn ze strony ssawnej do strony tłocznej pompy dzięki obrotowi w przeciwnym kierunku. Pompy śrubowe charakteryzują się płynnym tłoczeniem oraz możliwością pracy z płynami o wysokiej gęstości.
Tłoki w pompie promieniowej rozmieszczone są promieniowo do wału napędowego. Ruch tłoków wymuszony jest przez obracające się wygarbienie (mimośród) na wale pompy. Pompa do działania wymaga zaworów ssawnych oraz ciśnieniowych. Tłoki dociskane są do wału za pomocą sprężyn. Każdy tłok wykonuje podwójny suw na jeden obrót wału zasysając oraz tłocząc uwięziony w cylindrze płyn dzięki współpracy z zainstalowanymi zaworami w każdej komorze.