Ewolucja pomp hydraulicznych sięga wczesnych lat XIX wieku, kiedy zaczęto experymentować z przenoszeniem mocy przez płyny pod ciśnieniem. Te eksperymenty doprowadziły do powstania i rozwoju wielu typów pomp z którymi mamy dzisiaj do czynienia.
EWOLUCJA POMP
Joseph Bramah
Pierwsza pompa ciśnieniowa została opracowana przez Josepha Bramaha w 1805. Jego urządzenie nazwane prasą hydrauliczną używało tłoka do tłoczenia pod ciśnieniem wody w układzie. W praktyce wynalazek ten był używany do ksztatłowania materiałów, wspomagających produkcję papieru oraz tkanin.
George Henry Corliss
W 1851 roku, George Henry Corliss opracował nowy typ efektywniejszego stacjonarnego silnika parowego oraz pompy hydraulicznej napędzanego parą używaną do napędu maszyn takich jak tokarki czy piły w fabryce. Napęd parowy zapoczątkował szerokie zastosowanie pomp hydraulicznych w przemyśle dzięki zwiększeniu siły, kontroli oraz efektywności w stosunku do wcześniejszych urządzeń oparatych na napędzie wodnym.
Silniki spalinowe
Opracowanie silników spalinowych w XIX wieku doprowadziło do rozwoju mobinych pomp hydraulicznych. Pompy mobilne były stosowane w przemyśle samochodowym oraz wydobywczym. Wczesne lata wieku XX to wynalezienie oraz rozwój pomp o zmiennym wydatku prowadząc do dalszej optymalizacji oraz wzrostu wydajności.
II Wojna Światowa
Podczas II wojny światowej zapotrzebowanie na mobilne pompy hydrauliczne dodatkowo wzrosło ze względu na użycie w czołgach i samolotach bojowych. Wojna doprowadziła do dalszych prac i usprawnień pomp hydraulicznych.
Koniec XX wieku
Lata 50 i 60 XX wieku użycie pomp hydraulicznych rozszerzyło się na inne branże takie jak rolnictwo, budownictwo i transport. Rozwój nowych materiałów oraz sposobów produkcji umożliwił powstanie wytrzymalszych oraz coraz mniej awaryjnych pomp. Lata 70 i 80 to koncentracja na efektywności wykorzystania energii oraz oszczędności kosztów doprowadzając do dalszej optymalizacji konstrukcji pomp hydraulicznych.
XXI wiek
W XXI wieku mamy już do czynienia głównie z projektowaniem komputerowym przy użyciu oprogramowanaiu typu CAD oraz symulacji komputerowych znacznie ułatwiających oraz przyśpieszających ewolucję pomp hydraulicznych. Dzisiejsze pompy wyposażone są w czujniki oraz systemy kontroli pozwalające na dokładne monitorowanie parametrów pracy pomp.
Najnowszym trendem jest elektrohydraulika. Wymuszony pęd do elektryfikacji wszystkiego nie ominął także pomp hydraulicznych. Regulacje ponadnarodowe stawiają producentów urządzeń hydraulicznych oraz pomp w systuacji gdzie zasilanie silnikami elektrycznymi ze względu na wymagania pozornie proekologiczne doprowadzają do dalszych modyfikacji w konstrukcjach pomp dostosowując je do zasilania bateryjnego licząc na uzyskanie energii ze źródeł odnawialnych.